Programy profilaktyczne realizowane przez Zespół Szkół

Programy profilaktyczne realizowane przez Zespół Szkół

LP.

NAZWA PROGRAMU

OPIS

  1.  

Trzymaj Formę!

Ogólnopolski Program Edukacyjny „Trzymaj formę" współorganizowany jest  przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polską Federację Producentów Żywności Związek Pracodawców w ramach realizacji strategii WHO dotyczącej diety, aktywności fizycznej i zdrowia. Celem programu jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety, w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki.

  1.  

Znajdź właściwe rozwiązanie

Program ten wpisuje się w zadania do realizacji Narodowego Programu Zdrowia na lata 2009-2015 w  zakresie ochrony zdrowia  

Cel główny programu: Zapobieganie paleniu tytoniu wśród młodzieży szkolnej.

Cele szczegółowe programu:

Zwiększenie wiedzy w zakresie szkodliwości dymu tytoniowego.

Kształtowanie umiejętności dbania o zdrowie własne i swoich bliskich.

Kształtowanie postaw asertywnych związanych z unikaniem czynnego i biernego palenia tytoniu.

  1.  

Akademia Dojrzewania

Ogólnopolski Program Profilaktyki Zdrowotnej dla Dziewcząt „Akademia Dojrzewania” to program przygotowany z myślą o uczennicach klas pierwszych i drugich gimnazjum.

Celem programu jest wsparcie pedagogów szkolnych w realizacji zajęć lekcyjnych z nastolatkami w ramach przedmiotu „wychowanie do życia w rodzinie” ujętego w podstawie programowej kształcenia ogólnego.

  1.  

Bezpieczne Wakacje

Celem ogólnopolskiej akcji Bezpieczne Wakacje jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa spędzania wolnego czasu przez dzieci, młodzież i dorosłych.

  1.  

Profilaktyczny program w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych (w roku szkolnym 2014/2015 ARS, czyli jak dbać o miłość?)

Program „ARS, czyli jak dbać o miłość?” polega na kompleksowym podejściu do profilaktyki uzależnień w kontekście wartości wyznawanych przez młodych ludzi. Celem programu jest dotarcie z przekazem edukacyjnym do uczniów szkół ponadgimnazjalnych i ograniczenie skutków zdrowotnych używania substancji psychoaktywnych (alkoholu, tytoniu i narkotyków).

  1.  

Program przeciwdziałania przyjmowaniu substancji uzależniających przez uczniów „Unplugged”

Program „Unplugged” jest programem profilaktyki uniwersalnej, adresowanym do uczniów w wieku 12-14 lat oraz ich rodziców. Jego celem jest ograniczanie inicjacji używania substancji psychoaktywnych (alkohol, tytoń, narkotyki), a także opóźnianie przejścia od fazy eksperymentalnego ich używania do fazy używania problemowego. Program powstał w ramach międzynarodowego projektu EU-Drug Abuse Prevention, finansowanego ze środków Unii Europejskiej.

  1.  

Program Komendy Głównej Policji

„Profilaktyka a Ty”

Cele programu:

Komunikowanie oraz inicjowanie przez zespoły specjalistów  wspólnych działań, skierowanych przeciwko zjawiskom patologii społecznej, opartych na innowacyjnych metodach, z zaangażowaniem młodzieżowego wolontariatu i aktywną współpracą z samorządami.

Zmniejszanie zjawiska uzależnień wśród młodzieży szkolnej, poprzez kształtowanie aktywnych społecznie i umacnianie asertywnych postaw.

 Inspirowanie rodziców do pogłębiania wiedzy z zakresu profilaktyki uzależnień oraz nakłanianie ich do częstej rozmowy na ten temat z własnymi dziećmi.

Tworzenie ogólnopolskiej społeczności, promującej wśród młodzieży modę na życie bez uzależnień.

 

Wytworzył:
Zespół ds. Profilaktyczno - Wychowawczych
Udostępnił:
Cioch Justyna
(2014-06-02 09:36:52)
Ostatnio zmodyfikował:
Cioch Justyna
(2014-09-08 13:11:19)

       DRUKUJ TĘ STRONĘ Obrazek drukarki